Star Wars reference u animeu i mangi

Franšiza Zvezdanih ratova ispirisana je različitim izvorima. Ovo uključuje religije južne i istočne Azije, Či kung, filozofiju, mitologiju i prema rečima Džordža Lukasa, „sintezu svih religija“.

Zvezdani ratovi su postali inspiracija drugima. Reference na ovu franšizu javljaju se u svim medijumima, preko filmova, stripova i serija u različitim kulturama. U ovom članku želeli smo da se skoncentrišemo na inspiraciju i reference koje se javljaju u animeima i mangama.  Do sada reference na Zvezdane ratove su pronađene u serijalima poput: Appleseed, Berserk, Crayon Shinchan, Dr. Slump, Dragon Ball franšiza, Gintama, Gundam franšizi, Hellsing Ultimate, Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku wo!, My hero Academia, Naruto, Sailor Moon, Sword Art Online, Tenchi Muyo, Transformers: Victory i mnogim drugima…

Treba uzeti sa rezervom reference koje su nastale prilikom sinhronizacije i lokalizacije određenih animea, gde su u na primer Inuyashe i Neon Genesis Evangeliona ubačeni citati iz Star Warsa koji se ne nalaze u japanskoj, originalnoj verziji. Takođe, izuzeti su primeri gde se postoje fan teorije ili se spekuliše paralela likova ili inspiracija sa pričom, ostavljene su vizuelno očigledne reference ili reference potvrđene od strane autora.

Appleseed

Multiped, originalno kreiran kao kopneno vozilo, redizajniran je u animiranom filmu Appleseed (1988), tako da ima mogućnost letenja. Redizajn ovog modela podseća na Imperijalni prob droide, koji je verovatno bio direktna inspiracija za dizajn.

Berserk

Autor, Kentaro Miura izjavio je da je njegov omiljeni film Star Wars: A New Hope. Naziv “Družina sokola” („The Band of the Falcon“) i poglavlje u mangi/animeu “Milenijumski soko” („Millennium Falcon Arc“) su dobili naziv po Hanovom brodu – Milenijumskom sokolu. Ova referenca je bila izgubljena nakon prvobitne lokalizacije na engleski jezik, gde su japansku reč „Taka“ (鷹), koja može na znači i soko i jastreb, preveli kao jastreb. Kasnije je ovo razjašnjeno pominjanjem grada “Falconia”, koji je bio ispisan katakanom. Takođe, jedna od referenci je ta da se lik Pak pretvori u Jodu svaki put kada pokušava da se ponaša poput mentora (ova referenca je jedino prikazana u mangi, ne i u anime adaptaciji).

Crayon Shin-chan

Crayon Shin-chan je manga serijal napisan i ilustrovan od strane Jošita Usui-ja. Prvi put je objavljen 1990. godine u nedeljnom magazine Weekly Manga Action, a prvi put je ekranizovan 1992. godine i do današnjeg dana ima preko 970 epizoda i 26 dugometražnih filmova. 1997. godine emitovna je prva epizoda druge sezone pod nazivom Shin Wars: Episode IV: A Poo Hope u kojoj kroz parodiju Epizoda IV-VI, protagonista Šin igra „Puke Skypoopera“ i spašava galaksiju.

2001. Godine izašao je dugometražni film pod nazivom Shin Chan: The Adult Empire Strikes Back.

Sledeća referenca se pojavila 2008. godine u vidu lika koji se zove „Master Yoda“ (マスターヨダ), vlasnika bara koji daje savete protagonisti i ohrabruje ga. Njegov izgled i govor su bazirani na Jodi iz Zvezdanih ratova (ako ga ime i titula već nisu odali).

Dagashi Kashi

Kratka sekvenca uvodne špice 3. epizode, prve sezone.

Star Wars GIF by Funimation - Find & Share on GIPHY

Dr. Slump i Dragon Ball franšiza

Akira Torijama, illustrator i manga umetnik, poznat je po mangama Dr. Slump, a kasnije i Dragon Ball franšizi. Pored toga, radio je i na dizajnu likova za nekoliko video igra, poput Dragon Quest serijala, Blue Dragon i Chrono Trigger.

1999. godine, Akira je, povodom premijere nove epizode njegovog omiljenog serijala, uradio ilustraciju za nedeljni magazin Weekly Shōnen Jump #25, koji je izašao 31. maja 1999. godine. Tim povodom on je izjavio:

Huuuh! Čini se kao da je prošla večnost, ali napokon Star Wars se vratio!! Da ne zalazim u priču, atmosfera i dizajn univerzuma su predivni. Ja sam od onih osoba koje su entuzijastične I pucaju od uzbuđenja. Preeeeeeeeeeeeeeedugooo sam čekao na četvrti film. Veoma sam uzbuđen! Lično, nemam mnogo interesovanja za likove u ovoj trilogiji, to što se Darth Vader pojavljuje kao dete mi ne znači mnogo, mada radujem se Juanu MekGregoru. Gledajući trejler, robote, brodove, vanzemaljce mogu reći da imaju stvarno sjajan dizajn. Specijalni efekti takođe izgledaju impresivno. Verujem da će ovaj film biti fantastičan! Jedva čekam!

Gintama

Poznat kao serijal koji parodira i referencira sve što možete zamisliti, na nezamisliv način, autor Hideaki Sorači je u dva navrata posvetio čitava poglavlja Star Warsu. Prvo poglavlje je Renho Arc (232-236 epizoda). Priča prati misterioznu rasu Renho, predvođenu surovim „Dark Vaderom“, koja pokušava da pokori Zemlju.

Dve godine nakon toga dobili smo poglavlje Beam Sword Style Arc (262-264 epizoda) posvećeno Obi Hajime-u,  u galaksiji poznatom kao Obi’Wan, Galaxy Sword Master, Kenofi, čoveku koji je usavršio kendo tehniku korišćenjem “laserskog zraka” kao oružja, nakon čega se vratio na Zemlju sa željom da prenese svoje znanje.

Hellsing Ultimate

Tražeći tajnu terorističku organizaciju koja se zove „Millennium“, batler Volter je tražio informacije od Star Wars Fan kluba u Los Anđelesu, sa pretpostavkom da postoji veza imena organizacije sa imenom Milenijumskog sokola. Ova referenca se nalazi u obe verzije, originalnoj i na engleskom jeziku (epizoda 2).

 

Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku wo!

U sedmoj epizodi prve sezone, protagonista saznaje o postojanju  velikog neprijatelja – “Destroyera”. Ko ili šta je “Destroyer”… pa “Destroyer” je “Destroyer”. Ova scena ima nekoliko referenci na Star Wars. Prvo „Destroyer“ je nazivom direktna referenca na Zvezdani razarač, dizajn “Destroyera” je omaž na AT-AT hodačice i u pozadini se tiho čuje melodija koja doprinosi atmosferi i pravi paralelu sa Imperijalim maršom.

Druga sezona ovog serijala počinje sa karakterističnim i svima prepoznatljivim uvodnim tekstom:

Kuragehime (Princess Jellyfish)

Deo openinga za ovu seriju sadrži reference vezane za nekoliko filmova, uključujući i Star Wars.

My Hero Academia

Ova manga je svoju anime adaptaciju dobila 2016. godine. Autor, Kohei Horikoši, veliki je fan Zvezdanih ratova i prošle godine je sarađivao na promociji filma The Last Jedi. My Hero Academia sadrži obilje referenci vezanih za franšizu Zvezdanih ratova, neke od njih su lokacije poput: Dagoba (Chapter 2); Kamino (Chapter 85); Musutafu, tj. Mustafar (Chapter 1); Tatooin (Chapter 1); Orudera tj. Alderan (Chapter 1); Kiyashi, tj. Kashyyyk; Wookiees; Doroido tj. Droid (Chapter 44); Hosu tj. Hoth (Chapter 44); Nabu (Chapter 34). Potom imena “super moći likova”, herojski kostim Ojiro-a, koji podseća na Lukov iz epizode 4… Horikoši je čak izjavio da je inspiracija za lik „Gran Torina” bio Joda.

Naruto

Izuzevši spekulacije o životnim paralelama ove dve franšize, jedina potvrđena informacija od strane autora, Masaši Kišimotoa je da je njegova direktna inspiracija za čakre bila Sila. Nindže u seriji koriste čakru kao moć, na sličan način kao što silu koriste sitovi, džedaji i tamni džedaji.

Shirokuma Café (Polar Bear Café)

Likovi Pande i Polarnog medveda se povremeno kostimiraju kao Dart Vejder.

Sayonara Zetsubou Sensei

Ova crna komedija, čiji protagonista je depresivni učitelj, parodira stereotipe u različitim oblicima medija. U par navrata je referencirala Star Wars. U 4. epizodi druge sezone, pojavljuje se misteriozni vanzemaljski brod spreman da uništi Zemlju.

Dok u 8. Epizodi, treće sezone, koja se zove “I’m your father!, priča je razrađena u nekoliko segmenata koji pokrivaju bitnost suspenzije i obrnute suspenzije u naraciji. Šta bi bilo kada bi negativci odmah priznali svoje namere i otkrili svoje tajne. Jedan od primera koje su uzeli je Star Wars.

Sword Art Online

U drugoj sezoni ovog serijala, protagonista Kazuto „Kirito“ Kirigaja igra novu VR igru „Gun Gale Online“ (GGO). U ovoj igri on, tj. njegov avatar,  koristi “fotonski mač“. Kirito je za njega rekao: „Sad kada je to pomenula, ovaj mač jako podseća na oružje iz starog naučno-fantastičnog filma, koje koristi viteški red koji štiti univerzum.“

Animated GIF - Find & Share on GIPHY

The Excel Saga

Epizoda 2, The Woman from Mars, počinje sa prepoznatljivim uvodnim tekstom na engleskom jeziku, sa japanskim titlovima:

Takođe, u istoj epizodi, svemirski brod lika Pučua inspirisan je Zvedanim razaračem.

Transformers: Victory

U prvoj epizodi, „Star Saber“ je otputovao do Čeličnog grada, u kom možemo videti stanovnike koji neodoljivo podsećaju na Evokse i Džave.

U 22. Epizodi možemo videti par droida koji liče na C-3PO i R2-D2.

Ukolikoznate neke reference koje su nam promakle, napišite nam u komentarima.

Za još Star Wars zanimljivosti posetite ovaj link i pratite HoloNet na Fejsbuku i Tviteru.

Ostavite odgovor

Popunite detalje ispod ili pritisnite na ikonicu da biste se prijavili:

WordPress.com logo

Komentarišete koristeći svoj WordPress.com nalog. Odjavi se /  Promeni )

Fejsbukova fotografija

Komentarišete koristeći svoj Facebook nalog. Odjavi se /  Promeni )

Povezivanje sa %s