Star Wars je duboko usađen u našu kulturu. Čak i ako niste odgledali Imperija uzvraća udarac (postojiš li?), svima nam je poznata referenca „No, I am your father“. Epizoda IX se uveliko snima i sa sigurnošću možemo reći da Zvezdani ratovi neće otići u skorije vreme, a ni njihovi logotipi.
Poznata je činjenica da je originalni naslov prvog filma Star Wars, samo Star Wars, a ne Epizoda IV ili Nova nada.
Zapravo, najstariji logotip je koristio naslov The Star Wars dok je film još uvek bio u pretprodukciji. U prvom biltenu zvaničnog Star Wars fan kluba, ponovo objavljenog u Scrapbook Star Wars (Chronicle Books, 1991), Ralf Mekvori, dizajner ovog amblema, dao je objašnjenje o njemu:
…Kreiran je kao simbol za film – namenjen za filmsku ambalažu i pisma. Džordž [Lukas] je imao jedan za Američke grafite, i želeo je jedan za Star Wars. Kreirali smo ga paralelno dok se radilo na kostimima. Ovako smo prvi put predstavili Han Soloa [slika ispod]. To bi mogla biti neka varijacija Lukovog lika, ali mislim da je to više Han. U svakom slučaju, Džordž je odlučio da Han Solo bude opušteniji karakter, samim tim njegov kostim je promenjen. Ali ovaj amblem je dizajniran pre tih promena.
Korišćeno pismo najviše podseća na bezserifno pismo Futura Display. Slovo „t“ je modifikovano sa ciljem da se smanji međuslovnim razmak između slova „H“ i „A“.
Na korporativnom memorandumu, promenjen je logo. U knjizi Star Wars Scrapbook otkriveno je da je Džo Džonston kreirao logo zasnovan na Precis font familiji.
Na slici sa San Diego Comic Con-a iz 1976, možemo videti Džonstonov logo u upotrebi, kao i na Mekvorijevim i Čajkinovim konceptima za plakat.
U decembru 1976, Ballantine Books objavio je novelizaciju Lukasovog scenarija Epizode IV, napisanu od strane Alana Dina Fostera. Ilustraciju za naslovnu stranicu kreirao je Mekvori, dok korišćeni font je iz porodice Helvetica. Oglas na celoj stranici za knjige Del Rey pojavio se u Starlog #7, avgusta 1977. Uključena je i Star Wars novela sa fotografijom na naslovnoj strani. Knjiga sa ovom naslovnicom nikada nije objavljena. Umesto fotografije bila je prethodno pomenuta ilustracija sa logom.
Kao što je ranije pomenuto, originalni naslov je bio The Star Wars, na storibordu Aleksa Tavoularisa može se videti prvi dizajn za uvodni tekst. Inspiracija za ovo, prema Lukasu, bili su uvodni tekstovi korišćeni u filmovima Flash Gordon, Buck Rogers i The Green Hornet serijalu. Vođen time, tipograf Den Peri je dizajnirao logo za uvodni tekst. On na kraju nije korišćen za uvodni tekst, nego se pojavio u štampi, na plakatima i reklamama.
Žuti font je boldovan i upadljiv. Font ne odaje naročit „sci-fi“ utisak, što je razumljivo za serijal koji je više fantazija nego naučna fantastika. To je verovatno razlog zašto je korišćena zvezdana pozadina na samom plakatu.
Lukas se okrenuo Suzi Rajs da dizajnira novi logotip Star Warsa. On je zahtevao da njegov novi logo izgleda „fašistički“. Što je odgovaralo Rajs, koja je proučavala nemački simbolizam tokom perioda 1930-ih. Inspirisana tehnikama dizajna – boldovanim standardizovanim fontom, strogim linijama i teškim grafikama, kreirala je jedan najznačajnijih logotipa na svetu. Ali ovo je bio samo početak legendarnog dizajna.
Konačna verzija logotipa koji se pojavljuje u filmu sadržala je male izmenje načinjene od strane Džoa Džonstona, koji je redizajnirao „W“, proširio druga slova i povećao međuslovni razmak. Pored toga, jedna od mana ovog logotipa je nedoslednost kerninga i možda što nekima smeta (ako do sad nisu primetili) je asimetrija, gde je produžetak koji ide do slova „S“ na levoj strani duži od produženja na slovima „R“ i „S“ s desne strane.
U međuvremenu, Marvel je pripremao stripsku adaptaciju prvog filma, gde je priču adaptirao pisac Roj Tomas, a ilustrovao je umetnik Hauard Čajkin. Negde u periodu između 1976. i 1977. godine Džim Novak, koji je radio upis teksta, je pozvan od strane Sten Lija da prepravi logo. Novak je objasnio kako se to dogodilo u intervjuu sa Dejvidom Entonijem Kraftom u februaru 1983. (Comics Interview #1):
Logotip Zvezdanih ratova ima neku neobičnu priču iza sebe. Doneli su svoj logotip iz studija, koji se nije previše svideo Stenu Liju – ‘W’ je bio malo drugačije, a slova nisu bila u duhu Marvela. Tako da sam završio sa prepravljanjem. Bilo je to pre nego što je film čak izašao. Nisam čak ni znao šta su Zvezdani ratovi bili u tom trenutku. Nedugo potom, logotip Zvezdanih ratova se počeo koristiti svuda, od novinskih oglasa do nekih promotivnih materijala. Logo koji trenutno koriste na posterima, mislim da je onaj koji sam ja radio. Ne sećam se da sam video onaj na koji su potrošili par hiljada dolara.
Na pitanje novinara koliko je dobio za izradu Marvel verzije logoa Zvezdanih ratova, Novak je odgovorio sa: “25 dolara.”
U ovom intervjuu Novak je verovatno mislio na logo koji je izradila Suzi Rajs. U prvom izdanju Star Warsa, slova su razdvojena i zadebljana. Najveća promena bila je vezana za dizajn slova „W“. U sledećem broju horizontalni potezi (ligature) između slova „ST“ i „RS“ su vraćeni, najverovatnije zbog zaštitnog znaka buduće franšize.
Primetna je sličnost između “marvelizovanog” logotipa i logotipa korišćenog u filmu i uticaj Novakovog “W” na krajnji izgled logotipa. Jedina primetna razlika je u svetlini pisma, debljini bordure i međuslovnom razmaku.
Imperija uzvraća udarac je bio jedan od najočekivanijih nastavaka u istoriji bioskopa. Kao i svi umetnički poduhvati, film se menjao i evoluirao. Samim tim, naravno, i naslov se promenio. Kako je krajem 1978. za Starlog magazin rekao Džordž Lukas:
Mi smo ga nazvali Star Wars: Epizoda II – Imperija uzvraća udarac, ali smo se suočili sa dodatnim problemima. Imamo u planu još tri priče od kojih ćemo na kraju želeti da snimimo filmove. Te priče su zapravo smeštene pre početka prvog Star Wars filma. Možeš li da zamisliš koliko će to tek biti komplikovano?
Dok je uvodni tekst u filmu koristio podnaslov „Episode V: The Empire Strikes Back“, marketinško odeljenje je odlučilo da izbegne numeraciju na promotivnim materijalima i na samom logotipu.
Logotip za Imperija uzvraća udarac se odlučuje za drugi kreativni pravac i ne preuzima snažan, „fašistički“ stil. Nagib slova daje osećaj brzine i avanture, dok oštri uglovi i zadebljana slova odgovaraju „sci-fi“ stilu tog vremena. Zakrivljeni kosi silazni potez slova „R“ primenjen je i na slovo „K.“ Kerning je konzistentan. Zaobljena bordura ujedinjuje celinu i povezuje je sa logom franšize. Sam naslov filma je stavljen u prvi plan u odnosu na naziv franšize. Reč „Imperija“ zauzima najviše prostora i samim tim daje vizuelni dojam o samoj radnji filma.
U određenim varijacijama postera, može se naći logotip bez bordure, sa rečima preuređenim u stilu uvodnih tekstova, kako bi se podudarao sa prvobitnim tretmanom Zvezdanih ratova.
Kao i Imperija uzvraća udarac, i Povratak džedaja prolazi kroz mnoge promene u svom razvoju. Prvobitno, naslov filma je bila Osveta džedaja, ali Lukas je zaključio da osveta nije u džedajskom duhu te je naslov promenjen u Povratak džedaja. Ovaj logotip (koji budi osećaj rada u Microsoft Word-u) kultnu, modifikovanu Helveticu odbacuje u korist najpoznatijeg fonta, Times New Roman-a. Serifna slova su previše zbijena, a jedina zanimljiva modifikacija je slovo „J“ koje pada ispod linije podvlačenjam, koja služi kao alternativni tretman za prethodno uokvireni logotip. Tekst „Star Wars“ se nije uklopio u borduru tako da produžetak poslednjeg slova “S” neusidreno teče u prazan prostor. Jedna od većih promena je boja logotipa – od žute, preko bele do crvene – što izaziva zlokobni osećaj. Ovo je poprilično ironično, jer se Imperija uzvraća udarac najčešće smatra tamnim poglavljem ove trilogije, dok se Povratak džedaja završava borbom Evoka.
Sva tri logotipa su u periodu od 1995. godine sa izdavanjem remasterovane VHS triologije, pa do zloglasnog specijalnog izdanja iz 1997. godine, osvežena. Slova kod Star Warsa su malo proširena, a vrh „W“ zaoštren. Imperija je izgubila borduru, podvučenu liniju i kosinu. Povratak Džedaja je dobio najradikalniju promenu koja odgovara stilu prethodna dva logotipa i čini ga konzistentnim delom celine. Interesantna činjenica je da je ovo bio poslednji put kada se originalni film nazvao Star Wars na promotivnim materijalima bez dodatka “Epizoda IV” i/ili „A New Hope“.
Za razliku od originalne trilogije, dizajn logotipa prednastavaka je dosledan u sva tri filma. Font, boja i forma su identični, što stvara vizuelno jedinstvo koje učvršćuje da su ovi filmovi deo jedne celine.
Logotipi prikvel trilogije su imali jedan veliki zadatak: da naglase da su ti filmovi prednastavci. Kako bi “obrazovali” publiku, ovi logotipi stavljaju svoj naglasak na numeraciju epizode. Ogromni tekst postavljen u Trajan-u (aka „filmskom fontu“): „EPISODE I“ ispunjava najveći deo logotipa, dok je „Star Wars“ je postavljen u gornjem levom uglu. Stvarni naslov, koji koristi font Albertus, je poslednji deo hijerarhije i pozicioniran je ispod. Posledica toga je da ćemo danas češće čuti „Epizoda I“ nego „The Phantom Menace“ .
Jedan izuzetak bio je alternativni logo za film Osveta Sita. S obzirom na marketinšku kampanju koja se vodila osećajem nostalgije, dat je retro tretman koji odgovara logotipu za Povratak Džedaja.
Kada je Dizni kupio Lukasfilm, znalo se da će doći do određenih promena i naravno novih filmova. Izazov za sledeću generaciju filmskih stvaralaca je bio da podsete publiku zašto im se svideo Star Wars. Samim tim, logotip Epizoda VII i VIII daje veći naglasak originalnom logotipu. Kao i kod prikvel trilogije, naslov nije naglašen, ali za razliku od prikvela numeracija se ne pominje. Ovom prilikom, za podnaslov je korišćen font ITC Serif Gothic Heavy. Ovi logotipi odstupaju od prikvela po još jednom važnom aspektu, boji. Žuta kod Epizode VII je tu sa ciljem da nas podseti na prvobitni logo i prvi Star Wars film, dok nam crvena u logotipu Poslednjih džedaja govori o mračnijoj atmosferi tog filma. Iako je izgled konzistentan, boja daje osećaj kakav ton će film imati.
Antološki filmovi Star Wars franšize su nov koncept, ali već možemo uočiti da ne postoji kohezivna vizija za njihove logotipe. Forma logotipa filma Rogue One podseća na Povratak džedaja, koji je najmanje inspirativan od svih logoa izvorne triologije. Za razliku od Povratka džedaja, Odmetnik-1 nije koristio Times New Roman, nego Trajan koji smo već mogli videti u prikvel triologiji. Na ovaj način su uspeli izgraditi vizuelni identitet filma Rogue One na takav način da se oseća kohezivno s celinom, spajajući stilove Povratka džedaja i Osvete Sita i stilski ga smeštajući između ta dva filma gde hronološki i pripada.
Logo za Rogue One nas je naveo da očekujemo šablonsko brendiranje, slično onom kod prikvela, ali onda je Lucasfilm objavio novi logo za Solo koji je stvari je stvar odveo u potpuno… starom smeru. Svetlo žuta boja se poklapa bojom korišćenom u originalnom filmu, dok oštar nagib je inspirisan sa Empire Strikes Back.
Prve animirane Star Wars serije bile su Droids i Ewoks iz 1985. godine. Obe animirane serije predstavljaju tragično zaboravljene i odbačene delove kulture Star Warsa. Logotipi za obe serije odišu duhom tog vremena i ne uklapaju se u šablon tadašnjeg vizuelnog identiteta filmskog serijala. Droids koristi font Arial Bold, dok Ewoks koristi font Janice Regular.
Star Wars: Clone Wars je animirana televizijska serija koja prati Ratove Klonova između Galaktičke Republike i Konfederacije nezavisnih sistema. Serija je prvobitno emitovana u periodu od 2003. do 2005. godine. Producent serije Gendi Tartakovski je želeo da stvori osećaj sličan seriji Band of Brothers, gde bi tokom različitih epizoda bile prikazane različite bitke i doživljaji sa linije fronta tokom Ratova Klonova. Na ovom logotipu primetno je to da je naglašena franšiza u odnosu na podnaslov serijala. Podnaslov odiše modernim, tehničkim i sajber osećajem, dok dodatak mete na slovo “O” nam dodatno ukazuje na samu tematiku priče.
Ratovi Klonova su 2008. godine dobili novu dimenziju i nastavili se pod kreativnom direkcijom Dejva Filonija kao The Clone Wars. Vizuelni stil animacije inspirisan je lutkarskim serijama iz 1960-ih, kao što su Thunderbirds ali i dizajnom likova iz originalne (mikro) serije Clone Wars. Ovde primetimo da je dizajn logoa varijacija na Imperija uzvraća udarac, sa izuzetkom oštrog nagiba. Svaka sezona je koristila varijacije boja. Za razliku od svog prethodnika, ovde je sam naslov serije naglašen u odnosu na naslov franšize, ali korišćenjem istog fonta ove dve celine se stilski stapaju i ne poseduju kontrast koji je posedovao logotip serije iz 2003. godine.
Filonijevo drugo dete, Star Wars: Rebels, prati grupu likova koji putuju na svemirskom brodu „Ghost“. Font korišćen za podnaslov serije je Renegado. Za razliku od The Clone Wars-a, naslov Rebelsa zauzima 1/3 celokupnog logotipa. Više je industrijski, sirov i neuglađen. Alternativna varijanta logoa, u klasično žutoj boji kreirana je kao omaž seriji The Clone Wars.
Star Wars: Forces of Destiny je animirana mikro-serija koja prati univerzum kroz oči heroina ove franšize, čiji logo vrišti „girl power“ i generičnost uz pomoć toplih boja i Bebas fonta korišćenog za podnaslov (“Helvetica besplatnih fontova”). Koristi formu koja podseća na formu logotipa remasterovane triologije.
Star Wars Resistance je nova animirana serija inspirisana anime stilom animacije i serijama poput Robotech, Lupin the Third i Mijazakijevim filmovima. Logo za ovaj serijal predstavlja povratak Trajana i stila korišćenog u prikvel triologiji i filmu Rogue One.
Ovaj celokupni pregled evolucije vizuelnog identiteta franšize Zvezdanih ratova je dobar način da se osvrnemo na trenutne trendove. Recikliranje i kombinovanje elemenata logotipa iz prethodnih filmova koristi se da vizuelno oblikuje i hronološki smesti novi materijal u već postojeći. Neki ovo mogu da vide kao projektovanje, ali ovde se javlja veći problem, gde unapred možemo zaključiti vizuelni ton koji će film koristiti iz odnosno “kombinovati i reciklirati”.